Ugens bedste bøger - uge 3

Ugens bedste bøger

Ugens bedste bøger - uge 3
(Den aktuelle liste bliver offentliggjort hver torsdag eftermiddag umiddelbart efter, at bøgerne er blevet præsenteret i Informationen)

faglitteratur:

(33.112) Dorte Toft: Lykkelig i nørdland, hvem bygger fremtiden?
Portrætter af 12 kvinder, som gik mod strømmen vedr. problematikken i kvindernes fravalg inden for de teknisk-naturvidenskabelige fag, fortælling om baggrund og de spændende jobs. Også beretning om hvilke konsekvenser fravalget har for samfundet og for kvinderne selv.

(65.6) Asger Liebst: Reklamens århundrede. 1901-2001, billeder fra danskernes hverdag
Danmarkshistorien set gennem de forskellige reklamebilleder som præget af skiftende tiders mode og moral har lyst op i danskernes hverdag fra 1901 til 2001.

(91.157) Pauline Asingh: Grauballemanden, portræt af et moselig
Om den allernyeste viden om Grauballemanden, hans liv, hans efterliv, hans mose og tolkningen af ham og hans tid.


Skønlitteratur:

Boris Akunin: Statsråden
Rusland 1891 - kampen mellem tsaren og de frygtede nihilister spidser til. Terrorattentater hører til dagens orden, og angreb på styrets højeste embedsmænd sender skræk og rædsel helt ind i magtens inderste korridorer.
Heller ikke Erast Fandorin, der nu er udnævnt til Moskvas fungerende overpolitimester, slipper udenom. En morder udgiver sig nemlig for at være den berømte detektiv. Fandorin kaster sig ud i efterforskningen og finder sig snart begravet i en sump af hemmeligheder, dobbeltspil og politiske hensyn. Værst af alt viser det sig, at politiet har en forræder i deres rækker. Statsråden er femte del af Boris Akunins populære serie om politidetektiven Erast Fandorins eventyr i tsar-tidens Rusland.

Jakob Ejersbos Afrika-trilogi
Jakob Ejersbo nåede inden sin død i 2008 at skrive en trilogi om Afrika, som blev færdigredigeret af hans redaktør på Gyldendal, Johannes Riis.

Eksil
Samantha kommer som barn med sine forældre til Tanzania, hvor hendes teenagertilværelse er præget af pjækkeri, sprut, drenge og stoffer.

Revolution
Fortællinger fra Afrika om søgen efter identitet hos både indvandrere og udvandrere.
(Kan også lånes som e-bog, som downloades. Brug dit lånerkortnummer og pinkode)

Liberty
Litteratursiden skrev: "...Liberty, tredje og sidste del af Ejersbos ”Afrika trilogi”, er en mastodont på alle måder. Rodløshed, identitetsproblemer, forråethed, brutalitet og ren og skær overlevelse er nogle af de ord jeg kommer på, hvis den over 700 sider lange roman skulle koges ned til få ord.
Trilogien på næsten 1300 sider er en lang nådesløs civilisationskritik pakket ind i desillusion, kynisme og selvdestruktion. Og al ønske om at hjælpe den tredje verden fortoner sig i et kæmpebrøl!...".


Lars Kepler: Hypnotisøren
Eneste overlevende efter en brutal nedslagtning af familien, en teenagedreng, kan måske fortælle om gerningsmanden, hvis han hypnotiseres. Lægen med ekspertise i hypnose gør det på trods af skæbnesvangre hændelser i fortiden. En jagt med døden i hælene starter.

Josefine Klougart: Stigninger og fald
I et lyrisk sprog beskriver en pige sin barndoms landskaber på Mols - og det både naturens og sindets landskaber.

Miyuki Miyabe: Skyggefamilie
Skyggefamilie er en kriminalroman, som trækker læseren med ind i de skumle og mørke sider af internettet med chatrooms befolket af mennesker fra alle lag i samfundet, der bliver tiltrukket af, at de her kan være præcist, hvem og hvad de ønsker at være.


Kom helt på forkant med bibliotekets køb af nye bøger. Hver eneste torsdag eftermiddag kan du være med når en af bibliotekarerne fra Flensborg Bibliotek fortæller om og viser dig "ugens bedste bøger", som er helt friske fra boghandleren.
Du får chancen for - på stedet - at låne eller reservere de allernyeste og ofte efterspurgte bøger som biblioteket har købt indenfor den seneste uge.

Vær med hver torsdag klokken 16.00 i Informationen. Flensborg Bibliotek, Norderstr. 59.
 

Relateret indhold
Bogtips - årsmødeboglisten 2011 30/05/2011 - 14:49 Nyhed
Månedens bedste bøger - maj 26/05/2011 - 16:49 Nyhed
Stem på din favorit til Læsernes Bogpris 2011 28/01/2011 - 10:10 Nyhed
Månedens bedste bøger - januar 27/01/2011 - 18:20 Nyhed
Månedens bedste bøger 02/12/2010 - 19:48 Nyhed
Ugens bedste bøger - uge 44 04/11/2010 - 17:13 Nyhed
Ugens bedste bøger - uge 43 29/10/2010 - 09:58 Nyhed
Ugens bedste bøger - uge 42 22/10/2010 - 15:47 Nyhed
Ugens bedste bøger - uge 41 14/10/2010 - 17:35 Nyhed
Ugens bedste bøger - uge 40 07/10/2010 - 17:34 Nyhed