De danske årsmøder i Sydslesvig - mellem tradition og forandring

Årsmødeplakat
Årsmødeplakat
I over 100 år har årsmøderne været et centralt samlingspunkt for mindretallet. I de seneste år har der været debat om, i hvilken grad der er brug for fornyelse. Den 24. november kan du på Slesvig Bibliotek høre historiker Mogens Rostgaard Nissen fortælle om årsmødernes udvikling.

Date
Tid
16:30 - 18:00
Pris
Entré: Gratis
Bibliotek
Slesvig Bibliotek
Adresse

Bismarckstraße 18A
24837 Schleswig
Tyskland

Siden 1921 er der næsten hvert år blevet afholdt årsmøder i Sydslesvig. Formålet har gennem årene været at styrke sammenholdet indadtil og at vise udadtil, at der er et levende dansk mindretal i Sydslesvig.

Efter 1945 blev årsmøderne spredt ud over hele Sydslesvig, og i Egernførde, Slesvig og Husum er der således siden 1946-47 afholdt årsmøder.

Tradition eller fornyelse?

Der har til stadighed været en diskussion af formålet med årsmøderne og om, hvad der var vigtigst; tradition eller fornyelse.

Foredrag ved Mogens Rostgaard Nissen, som er leder af Forskningsafdelingen ved Dansk Centralbibliotek. Han forsker i og formidler mindretallets og grænselandets historie.

Tilmelding

Fri entré.