Tegneserier – kun for børn?
Når vi hører ordet tegneserie, forestiller vi os ofte superhelte der råber "POW!" og "BANG!". Tegneserier er dog ikke kun er for børn – faktisk kan de være mindst lige så spændende, dybe og underholdende for voksne.
Af Rita Jakobsen
Af: Helle Post, bibliotekar.
Tegneserier er en unik blanding af billeder og tekst. De kan fortælle historier på en måde, som hverken bøger eller film helt kan gøre alene. Ét enkelt billede kan nogle gange sige mere end en hel side.
Selvfølgelig findes der masser af tegneserier til børn. Klassiske figurer som venlige helte, sjove dyr og eventyrlystne børn har underholdt mange. Men tegneserieverdenen stopper ikke der.
En "voksenpause"
Der findes mange tegneserier, der er lavet specielt til voksne.
Nogle handler om historie, politik eller samfund, andre om kærlighed og hverdagsliv.
Mange voksne læsere opdager også, at tegneserier kan være en hurtig og afslappende måde at læse på.
Efter en lang arbejdsdag kan det være rart at synke ned i sofaen med en kop kaffe og en tegneserie, hvor historien både kan læses og ses.
Klassikere bliver til tegneserier
De senere år er mange klassikere blevet omskrevet til tegneserieformatet. Så nu kan du bl.a. dykke ned i H. G. Wells’ klassikere "Den usynlige mand" og "Klodernes kamp". Det er to virkelig flotte udgaver af bøger, der er værd at kende.
Eller hvad med at tage med Agatha Christies kendte opdager Hercule Poirot, når der er mord, der skal opklares? Isabelle Bottier har omskrevet "Døden på Nilen" og "Poirots jul" til tegneserie på fineste vis.
Er du mere til de store kærlighedshistorier, er Jane Austen en sand mester. Hendes "Stolthed og fordom" er på smukkeste vis lavet til tegneserie af Claudia Kühn – helt sikkert med et blik på den kendte miniserie fra 1995 med Jennifer Ehle og Colin Firth i hovedrollerne.
For børn
Nu er dette ikke udelukkende læsetips til voksne. Så børn skal også have et par tips til tegneserier basseret på bøger.
En af de nyere er Maxe L’Hermeniers "Kranieøen – Groosham Grange", der er lavet ud fra Anthony Horowitz bog fra 1988 om den forældreløse dreng Elliot, der bliver sendt på kostskole af sin onkel og tante.
Undervejs møder han Jill og Jeffrey, der skal til samme skole. En skole, hvor der sker underlige ting…
Også to af Bjarne Reuters kendte børne- og ungdomsbøger er lavet til tegneserie.
Så tag på lejrskole i et uhyggeligt, gammelt pensionat i "7.A", eller oplev 2. Verdenskrig med "Drengene fra Sankt Petri".