Back to top with progress scrollbar

Opera i børnehøjde
Opera i børnehøjde
Børn & unge

Opera i Børnehøjde

Tid
10:30 - 11:30
Pris
Entré: Gratis
Sted
Flensborg Bibliotek
Norderstraße 59, 24939 Flensburg
Hvordan virker stemmen – og hvordan synger man opera? Den 26. september inviterer Julie Vilstrup og Thomas Storm børn og barnlige sjæle til en legende introduktion til opera.

Med en let, legende og lærende tilgang vil operasangerne Julie Vilstrup og Thomas Storm tage børn og barnlige sjæle med ind i operaens verden.

Hvordan virker stemmen? Og hvorfor er nogle stemmer lyse og andre mørke? Hvordan synger man kraftigt og svagt?

Vi skal synge sammen og ikke mindst skal publikum opleve en lille opera over et kendt og elsket eventyr, som børnene kender.

Pianist: Camilla Sinani

Tilmelding

Fra 4 år.

Fri entré.

Om operasangerne

Julie Kold Vilstrup

Julie Kold Vilstrup er kandidat og solist i klassisk sang fra Det Jyske Musikkonservatorium. Desuden er hun sangpædagog og solosangslærer for Herning Kirkes Drengekor og eleverne ved Den Jyske Sangskole. Hun er derudover sangkonsulent ved Den Jyske Sangskole og Sangens Hus. Hun har stor erfaring i formidling af opera for børn i alle aldre.

Thomas Storm

Thomas Storm har i en årrække skrevet og produceret børnekoncerter i samarbejde med Odense Symfoniorkester. Han har skrevet og opført koncerten Magiske Mozart med Sønderjyllands Symfoniorkester for børn i det sønderjyske. Desuden har han lavet børneopera på Den Jyske Opera, Den Fynske Opera og Operaen i Midten. I sommeren 2013 introducerede han opera for børn sammen med Sigurd Barrett på Copenhagen Operafestival.

Arrangeret af Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig og Opera på Grænsen.