Mød forfatterne Jón Kalman Stefánsson og Sigríður Hagalín Björnsdóttir
- Tid
- 19:00 - 20:00
- Pris
-
Standardbillet: € 10
- Sted
- Flensborg Bibliotek Norderstraße 59, 24939 Flensburg
Bibliotek
Flensborg BibliotekJón Kalman Stefánsson er en af Islands mest anerkendte forfattere og nomineret til Nordisk Råds litteraturpris 2026 for romanen Himmellegemer over verdens yderste rand. Hans forfatterskab kredser om menneskets vilkår, kærligheden, døden, mørket og lyset – altid båret af en poetisk og medrivende fortællestil.
Sigríður Hagalín Björnsdóttir er forfatter og tv-journalist. På dansk er hun aktuel med Ilden, en intens roman om vulkaner, videnskab, ægteskab og katastrofer, samt En lykke i denne verden, hvor middelalderens Island spejles i nutidens konflikter om køn, magt og identitet.
Sammen giver de et fascinerende indblik i islandsk litteratur, hvor naturkræfter, historie og menneskelige relationer brydes – og hvor fortællingen står i centrum.
Interview ved Sigurbjörg Elín Hólmarsdóttir.