Udstillingsåbning: Per Kirkeby - At male poesi - The Bebop Collection
- Tid
- 16:00 - 18:00
- Pris
-
Entré: Gratis
- Sted
- Flensborg Bibliotek
Bibliotek
Flensborg BibliotekMuseum Jorns nyerhvervelse af Per Kirkebys bogomslag til The Bebop Collection udstilles på Flensborg Bibliotek.
Mellem år 2000 og 2011 skabte Per Kirkeby en serie af 48 bogomslag. Billederne afspejler stemmer fra det 20. århundredes avantgardelitteratur, fortolket med lette penselstrøg, koloristiske abstraktioner og fornemmelse for det usagte. Her opløses grænserne mellem det læste og det sete, det spontane og det formfuldendte.
Per Kirkeby har udarbejdet en lang række bogomslag gennem tiden, men særligt efter forfatteren Asger Schnacks grundlæggelse af forlaget Bebop i 2000 er antallet i denne del af kunstnerens virke vokset betydeligt. Herunder serien der omfatter de 48 originale gouacher.
Udstillingen præsenterer de originale bogomslag og dertilhørende publikationer.
En af Danmarks mest markante billedkunstnere
Per Kirkeby (1938–2018) står som en af Danmarks mest markante billedkunstnere og er en central skikkelse i både den nationale og internationale kunstverden. Med en baggrund som geolog og sin akademiske tilgang til kunsthistorien arbejdede Per Kirkeby i et bredt spektrum af medier, alt fra maleri og grafik til skulptur, film og litteratur.
Udstillingsåbning den 1. oktober
Udstillingen åbnes torsdag 1. oktober 2026 kl. 16:00 af kurator Anna Lehn Brand, Museum Jorn, og der bydes på lidt musik og et glas vin.
Åbningstider
Udstillingen kan ses fra 2. til 30. oktober, mandag til fredag kl. 11:00 til 17:00 og lørdag fra 11:00 til 14:00.
Fri entre.
Arrangeret af Museum Jorn i samarbejde med Flensborg Bibliotek og Sydslesvigs danske Kunstforening
Læsekreds om Per Kirkeby
Den 24. september mødes læsekredsen Litteratur, kunst og læsekreds - noget for dig? for første gang i anledning af udstillingen. Hvis denne tilgang til Per Kirkebys kunst er noget for dig, kan du læse mere om læsekredsen her.