Foredrag & debat
De danske årsmøder i Sydslesvig - mellem tradition og forandring
- Pris
-
Entré: Gratis
- Sted
-
Slesvig Bibliotek
Bismarckstraße 18A, 24837 Schleswig
I over 100 år har årsmøderne været et centralt samlingspunkt for mindretallet. I de seneste år har der været debat om, i hvilken grad der er brug for fornyelse. Den 24. november kan du på Slesvig Bibliotek høre historiker Mogens Rostgaard Nissen fortælle om årsmødernes udvikling.
Bibliotek
Slesvig BibliotekSiden 1921 er der næsten hvert år blevet afholdt årsmøder i Sydslesvig. Formålet har gennem årene været at styrke sammenholdet indadtil og at vise udadtil, at der er et levende dansk mindretal i Sydslesvig.
Efter 1945 blev årsmøderne spredt ud over hele Sydslesvig, og i Egernførde, Slesvig og Husum er der således siden 1946-47 afholdt årsmøder.
Tradition eller fornyelse?
Der har til stadighed været en diskussion af formålet med årsmøderne og om, hvad der var vigtigst; tradition eller fornyelse.
Foredrag ved Mogens Rostgaard Nissen, som er leder af Forskningsafdelingen ved Dansk Centralbibliotek. Han forsker i og formidler mindretallets og grænselandets historie.
Tilmelding
Fri entré.