
- Date
- Næste: 21 oktober 10:00 - 12:00
- Pris
- Pr. person: € 24
- Bibliotek
- Flensborg Bibliotek
- Adresse
-
Norderstraße 59
24939 Flensburg
Tyskland
Kommende arrangementer
Foredragsrække: Den nye - den udfordrende kunst | hold 1, foredrag 1
Foredragsrække: Den nye - den udfordrende kunst | hold 2, foredrag 1
Foredragsrække: Den nye - den udfordrende kunst | hold 1, foredrag 2
Foredragsrække: Den nye - den udfordrende kunst | hold 2, foredrag 2
Foredragsrække: Den nye - den udfordrende kunst | hold 1, foredrag 3
Foredragsrække: Den nye - den udfordrende kunst | hold 2, foredrag 3
--- Denne begivenhed er en del af en foredragsrække. Alle foredragene i rækken finder du i tabeloversigten længere nede ---
Foredragsrækkens kunstnere er alle tre danske eksempler på kunstnere, der udfordrede deres samtid. Det gjaldt deres motiver i kunsten, men nok så meget deres måde at udtrykke sig på - deres malestil såvel som deres formsprog i skulptur og arkitektur.
J.F. Willumsen
J.F. Willumsen (1863 - 1958) var maler, billedhugger, grafiker, keramiker, arkitekt og fotograf og en af pionererne bag det moderne gennembrud i dansk billedkunst omkring 1900.
Han begyndte som naturalistisk maler efter uddannelse dels på Kunstakademiet dels på Kunstnernes Frie Studieskoler hos P.S. Krøyer. Fra 1890-1894 boede han i Paris og blev her præget af den franske symbolisme og især af Paul Gauguin. I den symbolistiske kunst får en ide, det alment menneskelige, f.eks. frugtbarhed, en fysisk form - det usynlige bliver gjort synligt.
Omkring 1905 føjedes det ekspressionistiske, det stærkt følelsesbetonede til i Willumsens kunst. Han sammenkædede på sin helt personlige måde de to stilarter, symbolisme og ekspressionisme.
Harald Giersing
Harald Giersing (1881-1927) var maler, uddannet på Kunstakademiet og derefter på Zahrtmanns skole fra 1904-1906. En rejse til Paris, fra 6. oktober 1906 til 31. maj 1907, blev den skelsættende begivenhed i hans liv og i hans kunst. Her fandt han bekræftelse på de tanker, han havde gjort sig med hensyn til kunstens mål. Målet blev at befri maleriet for realisme, impressionisme og symbolisme - maleriet skulle ikke være gengivelse af noget uden for billedet, men være et rent udtryk i sig selv (ekspression). Kunstneren krævede frihed i gengivelsen af den virkelige verden.
Harald Giersing blev banebryder for såvel ekspressionisme, kubisme og futurisme i den danske kunst.


Svend Wiig Hansen
Svend Wiig Hansen (1922- 1997) var maler, grafiker og billedhugger. Hans vej til kunsten var fuld af forhindringer og besværligheder. Nogle år gik med løst forefaldende arbejde, men et tilfældigt job med at klargøre støbte klatreengle satte ham på sporet af billedkunsten, og i 1945 blev han elev hos billedhuggerne Johannes Bjerg og E. Utzon-Frank på Kunstakademiet i København.
Det blev mennesket, der blev det altdominerende motiv i hans kunst. En kunst, hvor voldsomme følelser dramatisk, pågående og kraftfuldt kommer til udtryk.
En af hans stærkeste inspirationer var den gamle mexicanske skulpturkunst, som han første gang oplevede på en stor mexicansk udstilling i Stockholm 1952.
Han blev en af dansk kunsts mest markante ekspressionister.
Pris og tilmelding til foredragsrækken
I tre billedforedrag vil kunsthistoriker Grethe Bay præsentere de tre kunstnere.
Foredragsrækkerne udbydes i samarbejde med Dansk Voksenundervisning i Sydslesvig til 24 Euro pr. række.
I kan tilmelde jer til foredragene, ved at ringe til Anna-Louise Holste på telefonnummeret +45 23 70 90 55 eller ved at sende en mail til alholste@gmail.com
Oversigt over foredragene
Foredragene afholdes tirsdage fra kl.10:00 til 12:00 på Flensborg Bibliotek.
Hold 1
Tirsdag | 21. oktober | J.F. Willumsen |
Tirsdag | 4. november | Harald Giersing |
Tirsdag | 18. november | Svend Wiig Hansen |
Hold 2
Tirsdag | 28. oktober | J.F. Willumsen |
Tirsdag | 11. november | Harald Giersing |
Tirsdag | 25. november | Svend Wiig Hansen |
Praktiske informationer
Foredragsrækkerne udbydes i samarbejde med Dansk Voksenundervisning i Sydslesvig til 24 Euro pr. række.
Tilmelding til Anna-Louise Holste. Telefon: +45 23 70 90 55 eller via mail til alholste@gmail.com.