Back to top with progress scrollbar

Østblokkens angrebsplaner
Østblokkens angrebsplaner
Foredrag & debat

Planerne om at eliminere Danmark

Tid
17:00 - 19:00
Pris
Entré: Gratis
Sted
Flensborg Bibliotek
Norderstraße 59, 24939 Flensburg
Hvor tæt var Danmark egentlig på atomkrig under Den Kolde Krig? Historiker Steen Andersen fortæller om Østblokkens konkrete planer for en invasion af Danmark med atomvåben.

Atomtruslen og frygten for storkrig var en del af danskernes hverdag under Den Kolde Krig med test af luftalarmer, græsrodsprotester, nyheder om våbenkapløb, mellemdistanceraketter og sovjetiske ubåde i den svenske skærgård.

Alligevel har vi – helt frem til i dag – vidst meget lidt om, hvor konkret truslen fra Warszawapagten i virkeligheden var fra 1960-1990. 

Historiker Steen Andersen fortæller med udgangspunkt i bogen »Planerne om at eliminere Danmark«. Han giver et fuldt indblik i Østblokkens planer om at bruge strategiske og taktiske atomvåben mod Danmark for at eliminere landet i en potentiel konfrontation med NATO. 

Han viser, hvordan Østblokken med polsk militær som spydspids havde detaljerede planer for en fuldskala-invasion af Danmark med atomvåben i første linje. Planerne strækker sig fra 1960’erne til Murens fald.

Afklassificeret materiale

Afdækningen bygger på nyligt afklassificeret materiale fra polske militærarkiver og tegner et samlet billede af Østblokkens angrebsplaner over tre årtier. Samtidig viser nyt afklassificeret materiale fra Forsvarskommandoen, at Danmark og NATO planlagde tilsvarende modangreb, også med atomvåben.

Foredraget giver et indblik i, hvor langt både de kapitalistiske demokratier i Vest og de kommunistiske lande i Øst var villige til at gå – i hvert fald på tegnebrættet.

Tilmelding

Steen Andersen er ph.d., seniorforsker på Rigsarkivet og forfatter til blandt andet bøgerne »Der er intet foruroligende for Danmark« (2020) og »De gjorde Danmark større…« (2005).

Fri entré.

Arrangeret af Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig og Sydslesvigs Folkeuniversitet