Tæt på magten

Christiansborg i København. Foto: Colourbox.dk
Christiansborg i København. Foto: Colourbox.dk
Hvordan har magten i Danmark ændret sig de seneste 25 år, og hvad betyder det for folkestyret? Den 3. februar besøger professor David Nicolas Hopmann Flensborg Bibliotek og giver et indblik i Magtudredningen 2.0 og de tendenser, der former dansk politik og mediebillede i dag. Samtidig perspektiverer han udviklingen til det danske mindretals virkelighed.

Date
Tid
17:00 - 19:00
Pris
Entré: Gratis
I samarbejde med
SSW
Adresse

Norderstraße 59
24939 Flensburg
Tyskland

Siden årtusindeskiftet, hvor den første danske magtudredning blev gennemført, har det danske samfund gennemgået store forandringer: Vilkårene for folkestyret har ændret sig, dansk politik er blevet markant professionaliseret, men også mere kompliceret, og den digitale udvikling har ført til et stærkt forandret mediebillede.

Magtudredningen 2.0

David Nicolas Hopmann, professor på Syddansk Universitet, fortæller om det spændende arbejde med Magtudredningen 2.0 i Danmark. Han er med i ledelsen af det store forskningsprojekt, der allerede har resulteret i flere spændende udgivelser.

David er sydslesviger og næstformand for Flensborg Avis. Han har også gjort sig tanker om, hvordan det danske mindretal kan lære af de tendenser, der kan ses i Danmark.

Billetter

Fri entré.

Arrangeret af Dansk Centralbibliotek for Sydslesvig og SSW